ОЛЕКСАНДРІВКА, село

Світлина автора, 1996
Історичний екскурс
Організував будівництво о. Салей з Тереблі. Куратором тоді був Іван Сливка, а дяками – Ілля Ілліч Буртин та Микола Сливка. Землю купили від Василя Мікловша. Фундамент заклали 1929 року, а 1933-го освятили готову споруду. За спогадами, церкву збудував майстер з Тереблі Михайло Салейчук (1891–1965). Біля 30 людей не мали свого лісу і пішли на порушення закону, вирубавши дерева у державному лісі й відсидівши потім по кілька тижнів у тюрмі. Перші ікони малював Михайло Алмашій близько 1936 року. Наступні ікони намалював монах Федір з Міжгірщини.
Архітектурна характеристика
Дерев’яну зрубну церкву з кутовими з’єднаннями «на німецький зуб» спорудили у манері, характерній для православних церков 1920–1930-х років. Головне приміщення з крилосами утворювало у плані грецький хрест. Невелика вежа на західному фасаді була увінчана дещо масивною грушеподібною банею. Дахи вкривав етерніт.
Спосіб руйнування
У 1980-х роках вірники хотіли збудувати нову церкву, проте не отримали дозволу від влади. Тоді люди по периметру дерев’яної церкви вимурували цегляну, поставили на ній дах, а стару розібрали зсередини. Нову церкву св. вмч. Параскевії почали будувати 1996 року довкола попередньої, не так давно збудованої мурованої й завершили будівництво у 2000 році.
Пам’яткознавчий матеріал
Записано в с. Олександрівка 2003 р. зі слів Юрія Миколайовича Друзда (1929 р. н.) та Степана Ілліча Буртина (1929 р. н.)