ВІЛЬШАНИ, село

ВІЛЬШАНИ, селоДзвіниця1928 рік Історичний екскурс Проект православної церкви Успіння Пресвятої Богородиці для Вільшан виконав інженер-будівельник Франтішек Франц у Хусті 1927 року, а збудував її відомий будівничий дерев’яних церков Михайло Салейчук (1891–1965). Первісний вигляд церкви зберігся на світлині, вміщеній у туристичному путівнику по Підкарпатській Русі Прокопа Кроупи, виданому в Празі 1934 року. У тому ж путівнику…

ВОДИЦЯ, село

ВОДИЦЯ, селоГреко-католицька церква Вознесіння Господнього і дзвіниця, ХІХ століття1803 рік Світлина, 1939. Fortepan, Berkó Pál, 785538 Історичний екскурс Невелика мальовнича церква належала до своєрідної групи малих церков Рахівщини, що їх можна також назвати «гуцульськими базиліками». Вони не мали опасання і бічних апсид, вежі завершувалися шатрами.  Архітектурна характеристика Церква мала вишукано-лаконічний архаїчний силует. Відкритий ґанок на…

ВІЛЬХОВАТИЙ, село

ВІЛЬХОВАТИЙ, селоПравославна церква Вознесіння Господнього1938 рік Світлина автора, 1991 Історичний екскурс Церква дещо спрощеної конструкції, хоч і не належала до видатних пам’яток, була цікавою як зразок дерев’яних православних храмів першої половини ХХ ст. За стилем вона наближалася до «середньогуцульських» церков Рахівщини. Ініціатором та організатором будівництва був Микола Іванович Романюк. Церкву розмірами 16×6 м збудували упродовж…

ВЕРХНЄ ВОДЯНЕ, село

ВЕРХНЄ ВОДЯНЕ, селоКаплицяХІХ століття Історичний екскурс Село існувало вже у XIV ст. У 1751 році тут була дерев’яна церква св. арх. Михаїла з вежею, прикрашена всіма образами. 1893 року майстер Василь Тафій спорудив невелику граційну дерев’яну церкву. 1924 року ґонтове покриття її дахів замінили на бляху. У 1978 році стіни зрубів потинькували, у 1983–1984 роках…

ВЕЛИКІ ЛУЧКИ (НОВІ ЛУЧКИ), село

ВЕЛИКІ ЛУЧКИ (НОВІ ЛУЧКИ), селоПравославна церква Святої Трійці1938 рік Світлина автора, 1998 Історичний екскурс У 1936–1938 роках за священника о. Івана Мучички православна громада збудувала дерев’яну церкву. Будівельні роботи виконали головний майстер Сіладі з Мукачева та місцеві майстри. Архітектурна характеристика Споруду 20 м завдовжки, 12 м завширшки та 5 м заввишки було вкрито етернітом. На…

ВЕЛИКІ ЛУЧКИ, село

ВЕЛИКІ ЛУЧКИ, селоГреко-католицька церква Вознесіння Господнього і дзвіниця1829 рік Листівка. З колекції Олександра Волошина Історичний екскурс Найдавніша дерев’яна церква, про яку збереглися відомості, походила, ймовірно, з 1625 року. Дерев’яну церкву було перенесено в село Медведівці (можливо, 1790 року), а у 1929 році – у Прагу, де вона простояла до 2020 року. У Великих Лучках на…

Вучкове, село

Вучкове, селоГреко-католицька церква святих апостолів Петра і Павла і дзвіниця, початок ХХ століття1794 рік Богуміл Вавроушек, 1928. B. Vavroušek. Církevní památky na Podkarpatské Rusi. Praha, 1929, il. 104 Історичний екскурс Переповідають також, що церкву первісно спорудили у Буковці, пізніше її подарували Нижньому Бистрому, і нарешті вона опинилася у Вучковому. Архітектурна характеристика Споруда мала гарні пропорції,…

Верхній Бистрий, село

Верхній Бистрий, селоГреко-католицька церква святого архангела Михаїла XVIII століття Листівка поч. 1930-х Історичний екскурс Чудова барокова церква, що увінчувала високий схил над селом, була збудована, найімовірніше, наприкінці XVIII ст. У 1751 році згадується «Церква: дерев’яна, слаба, посвященна, св. Михаилу Арх., не знати от кого благословлена. Тутешними образами якось украшена». Архітектурна характеристика За композицією форм та…

Волосянка, село

Волосянка, селоГреко-католицька церква св. арх. Михаїла XVIII століття Деже Варнаі, 1940. Середньовічні церкви від Тиси до Карпат. Ніредьгаза, 2013, с. 212 Історичний екскурс У єпископській візитації 1751 року йдеться про дерев’яну церкву св. арх. Михаїла у хорошому стані, з трьома дзвонами, прикрашену всіма гарними образами. За переказом, її спорудили на місці, куди під час бурі…

Верховина-Бистра, село

Верховина-Бистра, селоГреко-католицька церква Зішестя Святого ДухаXVIII століття Шандор Ґрос, 1883–1907. Budapest. Néprajzi múzeum (NM F 326743) Історичний екскурс Давнє село лежало вище теперішнього, під горою Застіг, в урочищі Мошків потік. У 1751 році згадується дерев’яна церква Святого Духа, освячена єпископом Годермарським (тобто на початку XVIII ст.), що мала три дзвони й усі образи і була…

Воловець, місто

Воловець, містоПравославна церква Вознесіння Господнього і дзвіниця1926 рік Листівка початку 1940-х років Історичний екскурс Православний рух започаткував у Волівці священник-емігрант Лев Тиблевич у 1925 році. Одним із місцевих активістів був Андрій Беца, який 1926 року очолив спорудження дерев’яної православної церкви та дзвіниці. Разом із ним працювали Іван Мадяр, Федір Баганич і, можливо, брати Андрія Беци…

Воловець, місто

Воловець, містоГреко-католицька церква Вознесіння Господнього і дзвіницяXVIII століття Картина Еде Ріні (Едвард Гриняк), 1890 Історичний екскурс Перша згадка про Воловець належить до 1433 року. У 1733 році згадується дерев’яна церква св. арх. Михаїла з двома дзвонами, збудована близько 1694 року. Наступна згадка про дерев’яну церкву належить до 1797 року. Архітектурна характеристика Класична триверха бойківська церква…