You are here:

СВАЛЯВА-БИСТРИЙ, село

Дзвіниця
ХІХ століття
Дзвіниця, СВАЛЯВА-БИСТРИЙ, село

Світлина автора, 1985

Історичний екскурс

У колишньому селі Бистрий (нині – вулиця, що стрімко піднімається вгору на околиці Сваляви) стоїть дивовижної краси дерев’яний храм, збудований з ясена. Первісно церква св. арх. Михаїла, збудована у лемківському стилі, стояла на іншому місці. 1759 року її перенесли на теперішнє місце і частково перебудували, однак риси лемківської церкви збереглися.

Архітектурна характеристика

У кінці ХІХ ст. або на початку ХХ ст. біля церкви спорудили дерев’яну дзвіницю з бароковою главою. Невисока одноярусна каркасна споруда не конкурувала з церквою, підкреслюючи її домінування і водночас збагачуючи архітектурний ансамбль доречним акцентом.

Спосіб руйнування

«Вульгаризація» цінної пам’ятки почалася ще в радянський період: за 7–8 м від південного фасаду встановили бетонний стовп електроопори високої напруги, а за кілька кроків від головного фасаду вкопали гігантський резервуар, знищивши охоронну зону пам’ятки та поле її споглядання. 2000 року замість скромної пам’яткової дзвіниці, яка максимально пасувала до церкви, збудували неоковирну двоярусну дзвіницю з силікатної цегли, що зруйнувало гармонію ансамблю. До того ж вирубали всі липи навколо церкви і старого кладовища.

Пам’яткознавчий матеріал

Deschmann  Alajos. Kárpátalja műemlékei. Budapest, 1990, old. 154156.

Kárpátaljai református templomok. Ungvár–Beregszász, 2000, old. 86.

Бардой Іштван. Національний комітет охорони пам’яток старовини і культури та церкви сіл Оклі (Akli), Чорнотисів (Feketeardó) і Дюло (Szőlősgyula). Середньовічні церкви від Тиси до Карпат. Ніредьгаза, 2013, c. 207–215.

Інші церкви