You are here:

Майдан, село

Греко-католицька церква св. Миколая Чудотворця
XVIII століття

Флоріан Заплетал, 1925. З архіву Миколи Мушинки

Історичний екскурс

Мурований однонавний готичний католицький храм було збудовано у XV ст., з 1580 року він став реформатським. У XVIII ст. впритул до храму спорудили каркасну двоярусну дзвіницю.

Архітектурна характеристика

споруда з високим готичним шпилем належала до кращих зразків народної архітектури. Своєрідно було вирішено вежу – дуже низька, врівень із гребенем стрімкого даху, вона підкреслювала динамічний злет шпиля. Урочистий відкритий ґанок утворювали десять профільованих стовпчиків, одвірок з могутніх дерев’яних плах мав форму арки.

Спосіб руйнування

Церкву спалили влітку 1974 року за сценарієм тогочасної місцевої влади. Виконавців злочину райком комуністичної партії вибрав з місцевих жителів. Двоє з них незабаром трагічно пішли з життя, а третій, у якого перед пожежею заговорила совість і який намагався попередити людей, не наважувався, як розповідали, прийти у рідне село.

Пам’яткознавчий матеріал

Гаджеґа Василь. Додатки к исторіи Русинов и руських церквей в Марамороші. Студії історично-архівні. Науковый зборник товариства «Просвіта» в Ужгороді за рік 1922. Ужгород, 1922, с. 208, 220.

Інші церкви