You are here:

КОБИЛЕЦЬКА ПОЛЯНА, село

Греко-католицька церква Вознесіння Господнього і дзвіниця, ХІХ ст.
XVIII століття
Греко-католицька церква Вознесіння Господнього і дзвіниця, ХІХ ст., КОБИЛЕЦЬКА ПОЛЯНА, село

Світлина автора, 1992

Історичний екскурс

Згідно з місцевим переказом, церква походила з 1512 року. Її форми справді виглядали вельми архаїчно, але більш реалістичною датою спорудження цієї пам’ятки було XVIII ст.

Архітектурна характеристика

Церква архаїчного вигляду мала великий зруб, що включав наву й бабинець і значно вужчий і нижчий вівтарний зруб. Гребінь даху увінчувала маленька вишукана вежа, можливо, пізнішого походження.

Спосіб руйнування

Першим кроком до знищення стародавньої пам’ятки стало будівництво нової мурованої церкви – цілковито невдалої з архітектурного погляду, навмисне поставленої на відстані 1 м від старої. На цьому етапі пам’ятку хотіли врятувати і львівський музей народної архітектури, і аналогічний ужгородський музей, але до дієвих кроків справа не дійшла. Тим часом селяни церкву розібрали і дерево поскидали на купу. Тоді за відновлення церкви мала намір узятися місцева греко-католицька громада, але цього вже не змогла стерпіти громада православна, і купу дерева, яка ще недавно була перлиною дерев’яної архітектури, відправивши службу, урочисто спалили. Цей акт вандалізму стався у червні 1994 року. Геростратові лаври дісталися місцевому священнику Сметанюку та голові селища Халусу.

Долю церкви розділила і дерев’яна дзвіниця, що стояла на південний захід від неї. 

Пам’яткознавчий матеріал

Скрипка Андрій та інші мешканці Кобилецької Поляни. Пам’ятку архітектури спалили. Карпатська Україна, ч. 29, 28 червня 1994 р.

Тафійчук Світлана. Смертний вирок винесли… Вознесенській церкві і не тільки їй. Срібна земля–Фест, ч. 47, 27 листопада – 3 грудня 1997 р.

Інші церкви