You are here:

Домашин, село

Греко-католицька церква св. арх. Михаїла
1907 рік

Флоріан Заплетал, 1921. З архіву Миколи Мушинки

Історичний екскурс

У 1751 році згадується новозбудована дерев’яна церква св. арх. Михаїла з одним дзвоном, прикрашена старими образами. Про час спорудження наступної дерев’яної церкви, можливо, свідчила дата на найменшому з трьох дзвонів –1830, а також дата малювання старих ікон – 1833. На її місці 1907 року збудували невелику дерев’яну церкву.

Архітектурна характеристика

Зрубну вежу з вікнами-голосницями вкривав чотирисхилий намет з невеликим бароковим завершенням. Вівтарна частина була п’ятистінною з круглими віконцями у бічних та східній стінах. Усередині бабинець і нава утворювали спільне приміщення з плескатою стелею – дошками, набитими на бруси перекриття.

Спосіб руйнування

Селяни кілька років безуспішно домагалися вилучення дерев’яної церкви з реєстру пам’яток місцевого значення. У 2001 році до підніжжя церковного пагорба завезли цеглу з розібраного корівника. Через кілька років навколо дерев’яної церкви збудували нову муровану. 2011 року новобудову освятили, а дерев’яну пам’ятку розібрали.

Пам’яткознавчий матеріал

Гаджеґа Василь. Додатки к исторіи Русинов и руських церквей в Ужанской жупі. Науковый зборник товариства «Просвіта» в Ужгороді за рік 1923. Ужгород, 1923, с. 167–168.

Інші церкви